Facebook ve İnstagram ile E-Ticaret

E-ticaret ozelligi ile sosyal medyay geliyor

Facebook ve İnstagram ile E-Ticaret

Sosyal medyadan satış prosefyonelleşiyor

Herkese merhaba Facebook 19 Mayıs günü facebook ve instagram için çalışmalarına başladığı ve yakın zamanda hizmete tüm dünyada sunacağı mağazalarını duyurdu. İşletme sahipleri artık sosyal medyayı e-ticaret sitesi gibi kullanabilecekler. Bakınız bu adresten detaylı öğrenebilirsiniz. Ben okudum ve size kısa bir özetini geçmek istedim.

Facebook ve İnstagrama E-ticaret Özelliği Geldi

Facebook ve kardeşi instagrama artık işletme sahipleri mağaza açabilecekler yani e-ticaret siteleri gibi sosyal medyayı kullanabilecekler. Facebook ifadesiyle amacımız sadece sizi sevdiklerinizle arkadaşlarınızla akrabalarınızla buluşturmak değil aynı zamanda sevdiğiniz markalarla ve işletmelerle buluşturmaktı diye söze başlıyor. Son dönemlerde corona virüs sebebiyle bir çok iş yeri kapandı ve faaliyetlerini durdurmasıyla birlikte küçük işletmelerin bu konuda zorlandığını düşünen facebook biraz da olsa bu sıkıntıya dur diyebileceğini düşündüğü mağaza olayına el atarak küçük işletmelerin e-ticaret yapma imkanlarını arttırdı.

Doğrudan Ürün Satışı

Şu an kullanımda olan 2. el ürünlerin satıldığı marketplace’dan ayrı olarak, işletme sahipleri aynı hepsiburada n11 gibi pazaryerlerindeki satışın benzerini sosyal medya üstünden yapabilecekler. Sosyal medyaya yeni eklenecek arayüz ile hem ürünlerini sergileyebilecekler hem vitrinlerine tasarım olarak özgünlük oluşturabilecekler aynı zamanda e-ticaret sitelerindeki gibi müşteri yorumlarına da yer verilecek olan mağazalarda sosyal medya kullanıcıları sevdiği işletmelere destek çıkabilecek. Sosyal medya kullanıcıları hesaplarına tanımladıkları kredi kartlarıyla ürünleri doğrudan alabilecekler. Müşteri deneyimini iyileştirmek adına whatsapp, msenger ve instagram dm özelliği aktif olarak kullanılabilecek ve müşteriler kafalarına takılan soruları müşteri temsilcilerine anlık sorabilecekler.

Canlı Alışveriş Özelliği ileE-Ticaret

Bu özellik benim hoşuma gitti mesela. Hemen anlatayım. İşletme sahibi bir canlı yayın açıp ürünlerini tanıtıyorken yaptığı tanımlamalara göre bilgi alabileceğiz. Biraz daha detaylı anlatmam gerekirse işletme sahibi üstüne giydiği ürünün benzerini sattıyorsa ürüne tıklayarak ürün hakkında bilgiye ulaşabileceğiz veya mağazasını gezdiriyorken hoşumuza giden ürünleri tıklayarak bilgisini alıp hoşumuza giderse satın alabileceğiz. E-ticaret daha bir zevkli olacağa benziyor.

E-Ticaret Siteleri ile Sıkı Temas

Facebook bu hizmeti geliştirme aşamasında woocommerce, opencard, shopify, wordpress gibi firmalarla temaslarının olduğunu ve birlikte çalıltıklarını da ekliyor. Anlayacağımız e-ticaret siteleriyle facebook senkronize olarak çalışabilecek bu da güzel olacağa benziyor.

Şimdilik bu kadar. Bunun gibi içerikler için arada bir ziyaretime gelebilirsiniz. 🙂 Beni sosyal medyadan takip edebilirsiniz. Sorunuz varsa buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir